Nosenie detí

Nosenie bábätka od momentu narodenia je jednou z najúžasnejších vecí, ktorú môžete urobiť. Nielen prírodné národy považujú nosenie detí za samozrejmosť. Deti majú priviazané k telu, kým nezačnú chodiť samé. Podľa knihy Koncept kontinua Jean Liedloffovej, yekuánske deti štvornožkujú od štyroch mesiacov.

Noseným detičkám sa správne vyvíjajú bedrové jamky, majú jednoduchšie sanie a dýchanie, ich telesná teplota je regulovaná telom matky, ich vnímavosť je podporovaná zvýšeným stimulovaním zmyslov. Nosenie dieťaťa v šatke je okrem zdravotného hľadiska dôležité aj po sociálnej stránke. Dieťatko sa narodilo do prostredia, ktoré pozná len zvnútra, potrebuje mať pocit bezpečia, kým sa spriatelí aj so svetom vonku. Kto iný mu môže poskytnúť lepšiu ochranu, než jeho rodičia? Tým, že mama má dieťa stále na tele, zoznamuje ho s okolím v takých súvislostiach, akým by sa mu inak nedostalo. Je súčasťou života, ktorý pozná z bruška. Mama sa vtedy hýbala, pracovala, varila a aj teraz to robí. Pocit toho, že sa deje to, čo podľa zvukov pozná, mu dodáva bezpečie.

Naproti tomu, keď je uložené v kolíske, svet stojí. Nič sa nedeje, ocitá sa v prázdnote. Odniekiaľ počuje známe zvuky, ale je to mimo jeho dohľadu. Sem tam sa objaví mama, teší sa z jeho prítomnosti a už je zasa preč. Dieťa, ktoré ešte nepozná čas, nevie pochopiť, že len TERAZ je samo a o chvíľu nebude. Nosené dieťa pochopí, že je súčasťou rodinného života a spoločnosti a v budúcnosti sa bude vedieť hladko pridať bez toho, aby vyžadovalo zvýšenú pozornosť. Naproti tomu dieťatko celý čas odsúvané nemá takýto pocit a bude na seba pútať pozornosť. Samozrejme, že každé dieťa pozornosť potrebuje, ale je rozdiel medzi tým, keď matka musí oddeľovať chod domácnosti a čas, keď sa venuje bábätku a medzi matkou, ktorá sa venuje domácnosti spolu s dieťaťom. Keď dieťa cíti potrebu sa venovať sebe, opýta sa von zo šatky a hrá sa samo. Prínos nosenia je zrejmý aj pre matku.

Nosenie dieťaťa nie je len výsadou matky :o)

Chcete vedieť viac? Poradím vám pri výbere šatky, poprípade nosiča, naučím vás základné úväzy, odpoviem na vaše otázky.

Nosiaca mama, Daniela Papajčíková

 

 

Kde nás nájdete

Kontaktujte nás

Na Vaše otázky rady odpovieme:
Zadajte Váš e-mail:
Zadajte Predmet správy:
Zadajte Váš odkaz:
Koľko očí má človek? (slovom)